P&G Türkiye’den, Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi ile 81 İlden 81 Okula Spor Desteği

Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Londra 2012 Olimpiyat Oyunları global sponsoru P&G, Türkiye’de desteklediği Olimpik Hareket kapsamında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile beraber 81 ilde 81 okulda “Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi”ni hayata geçiriyor. 2020 yılının sonuna kadar 1 milyon çocuğun sporla gelişmesi ve Olimpiyat Oyunları’nın birleştirici değerlerini özümsemesi hedefleniyor.

 Procter & GambleUluslararası Olimpiyat Komitesi ve Londra 2012 Olimpiyat Oyunları global sponsoru Procter&Gamble (P&G), Türkiye’de spor ve Olimpiyat Oyunları ruhunu yaygınlaştırmak ve çocukları, gençleri ve ailelerini spora teşvik etmek amacıyla Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) ile “Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi”ni başlatıyor.

P&G ve TMOK, Milli Eğitim Bakanlığı himayesinde hayata geçirilen “Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi”nin detaylarını basın toplantısı düzenleyerek paylaştı.  P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat ve TMOK Başkanı Prof. Dr. Uğur Erdener’in evsahipliği yaptığı toplantıya, projenin çocuklara ve ailelere ulaşmasına elçilik edecek ‘Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Rüya Takımı’ üyeleri, Olimpiyat şampiyonu halterci Naim Süleymanoğlu, milli atlet Nevin Yanıt ve annesi Semire Yanıt, milli badmintoncu Neslihan Yiğit ve annesi Hürü Yiğit, spor psikologu Ceren Tokdemir ve sporu hayatının merkezine almış sanatçı Mustafa Sandal da katıldı.

P&G, TMOK ve MEB işbirliğiyle hayata geçirilen “Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi”nin amacı, Türkiye’de çocukların yaşamlarını sporla iyileştirmek ve barış, sevgi, hoşgörü, fair play kavramlarıyla beslenen spor ve Olimpiyat Oyunları ruhunu çocuklarla buluşturmak. Bu amaç etrafında ‘1 paket = 1 destek’ kampanyasını başlatan P&G, tüketicileri de okullara destek olmaya çağırıyor. P&G, “Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi”ne ilk yıl 1 milyon TL’ye yakın kaynak ayıracak.

Proje ile 2020 yılına kadar 1 milyon çocuğun spor imkanlarına kavuşması hedefine destek sağlanırken, Türkiye’de çocukların Olimpik sporlara olan ilgisi de artırılacak. Bu kapsamda ilk yıl, 81 ildeki 81 okulda spor alanlarının iyileştirilmesi için malzeme bağışı yapılacak. Ayrıca, çocukların Olimpiyat sporlarını ve Olimpik Hareketi daha yakından tanımaları için hazırlanan özel Olimpik Genç yayını ve CD’sinden oluşan 50 bin adet Olimpik Kit okullara ulaştırılacak.

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi

“Çocukların yarısı okulda spor yapabiliyor”

 Olimpiyat Oyunları sponsorluğu kapsamında Türkiye’de spor ve Olimpiyat Oyunları ruhunu canlandırmak için girişimde bulunan P&G, TMOK ile beraber ilk etapta okullara gitme kararı aldı. P&G Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Karpat, Olimpik Hareket’in neden okullardan başladığı ile ilgili şu detayları paylaştı:

“Olimpik Hareket’i doğru zamanda ve doğru platformlarda başlatmak adına Türkiye’de ailelerin spor alışkanlıklarını ve spora ilgilerini ölçen bir araştırma yaptırdık. Türkiye’nin 7 bölgesini temsilen seçilen 1469 kişi ile görüşülerek yapılan Spor Alışkanlıkları ve Olimpiyat Oyunları’na Bakış araştırması, ailelerin çocuklarını sağlıklı yaşam ve spora yönlendirme konusunda istekli olup bu konuda teşvik ve desteğe ihtiyaç duyduklarını ortaya koydu. Öte yandan, spor yapan çocukların neredeyse yarısının spor aktivitelerini okuldaki beden eğitimi derslerinde ya da okul takımında gerçekleştirebildikleri tespit edildi. Okullar sadece içindeki öğrencileri değil yakın çevredeki tüm çocukları imkanlarından faydalandırabiliyor. Bu veriler ve izlenimler ışığında, Milli Eğitim Bakanlığı himayelerinde, TMOK ile beraber ‘Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi’ni geliştirdik. En büyük arzumuz, bu proje ile çocuklarımızın okul çağında düzenli spor yapma alışkanlığı kazanmalarına ve daha özgüvenli, sosyal, başarılı ve sağlıklı bireyler olarak hayata atılmalarına katkı sağlayabilmek.”

Tüketiciler, P&G ürünü alarak çocukların spor yapmasına katkı sağlayacak

 Saffet Karpat, tüketicilere Olimpik Hareket’i ulaştırmak için proje kapsamında, “1 paket = 1 destek’ kampanyasını başlattıklarını da duyurdu. Mayıs ve Haziran aylarında sürecek kampanya döneminde Ariel, Prima, Head & Shoulders, Gillette gibi P&G ürünlerinden satın alan tüketiciler, Türkiye çapındaki okulların spor alanındaki ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunacak.

“Projenin ilham kaynağı annelerimiz”

 Karpat, P&G’nin amacı olan daha fazla yaşamı iyileştirmek için 2010’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile 10 yıllık bir işbirliği anlaşması imzalayarak Olimpiyat Oyunları’nın sponsoru olduklarını belirtirken bu sponsorluğun çok geniş kapsamlı olduğuna dikkat çekti. “P&G olarak sponsorluğumuzun odağında yıllardır ürünlerimizle hayatını kolaylaştırdığımız kadınları, Olimpiyat sporcularını yetiştiren anneleri desteklemek var. “Annelerin Gururlu Sponsoru” olarak sporcu annelerine ve onların nezdinde tüm annelere “Teşekkürler Anne” kampanyasını başlattık. Annelere teşekkür etmek hem çok zor hem de çok kolay. Çok zor çünkü emeklerinin gerçek karşılığını vermek imkansız. Çok kolay çünkü bir güzel söz bile onlara yetiyor ve hayatta tek dilekleri çocuklarının sağlıklı yetişmesi, başarılı olması. Okulumdan Olimpiyat Oyunları Projesi’nin ilham kaynağı aslında annelerimizdir. Biz tüm annelerin ortak dileğini bir nebze olsun gerçekleştirerek onlara teşekkür etme fırsatı yakaladık” dedi ve ekledi: “Londra 2012 Olimpiyat Oyunları’nda Olimpiyat sporcularının annelerini de tüm anneler adına destekleyeceğiz. Üç sporcumuzun annesine sponsor olduk ve annelerimizi çocuklarının heyecanına ortak olmak için Londra’ya götürüyoruz.”

“Türkiye’de ailelerin yüzde 75’i çocuklarının profesyonel sporcu olmasını istiyor”

 TÜRKIYE MILLI OLIMPIYAT KOMITESI BAŞKANI PROF. DR. UĞUR ERDENER, GENÇ VE ÇOCUK NÜFUSUN FAZLA OLDUĞU ÜLKEMIZIN SPOR KONUSUNDA CIDDI BIR POTANSIYELE SAHIP OLDUĞUNU BELIRTTI VE ŞÖYLE DEVAM ETTI:

“Çocuklarımızın potansiyellerini ortaya çıkarmak ve daha sağlıklı nesillerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla okullara spor malzemesi sağlamak, spor ruhu aşılamak ve spor yoluyla yaşamları iyileştirmek P&G ile beraber öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor. P&G ile yaptırdığımız araştırmaya göre ailelerin yüzde 75’i çocuklarının profesyonel sporcu olmasını istiyor. Türkiye’de yeni neslin spora olan merakı da artıyor. ‘Okulumdan Olimpiyat Oyunları’na Projesi’ ile Türkiye çapında önemli bir hareket başlatıyoruz ve önümüzdeki dönemde bu projenin meyvelerini toplayacağımıza inanıyorum.”

Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin amacının, Olimpik Hareket içinde güçlü bir yere sahip olmak ve dünyanın sayılı Olimpiyat Komiteleri arasında yer almak olduğuna dikkat çeken Erdener, “Yeni Stratejik Planımız ile birlikte, bu güçlü etkiyi yaratma adına önemli bir değişim sürecini yaşamaktayız. Türkiye’de sporun gelişmesi, daha fazla sporcunun Olimpiyat hayallerini sürdürmesi ve çocuklarımızın spor yapma imkanlarının artırılmasını temel alan Stratejik Planımız kapsamında P&G ile başlattığımız projenin de önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Hazırladığımız plan, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’nin 2020 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma ve Cumhuriyetimiz’in yüzüncü yılı 2023’de Türk sporunu yeni ufuklara taşıma hedeflerini de kapsayan uzun soluklu bir programın ilk adımı niteliğinde. Tüm hedeflerimize, aklımızı, yüreğimizi, tutkumuzu ve enerjimizi koyarak ve birlikte çalışarak ulaşabileceğimize inanıyoruz” dedi.

3000 çocuk ve genç, Olimpiyat Oyunları Şenliği’nde buluşacak

 Olimpik Hareket’i yaygınlaştırmak ve projenin çocuk ve gençlerle ilk adımını atmak için 26 Mayıs Cumartesi günü Burhan Felek tesislerinde P&G ve TMOK Olimpiyat Oyunları Şenliği düzenlenecek. 3.000 bin çocuğun katılacağı şenlikte çocuklar, özel gösterilerle küçük bir Olimpiyat Oyunları açılışı deneyimi yaşayacak ve gün boyu spora doyacaklar.

P&G Olimpiyat Oyunları Sponsorluğu Hakkında

Prima, Ariel, Gilette, Duracell ve Head & Shoulders gibi markaların yaratıcısı P&G, daha fazla yaşamı iyileştirmek için 2010’da Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) ile 10 yıllık bir işbirliği anlaşması imzalayarak Olimpiyat Oyunları’nın sponsoru oldu. P&G’nin Olimpiyat Oyunları sponsorluğu iki temel dinamik üzerine kurulu: Birincisi dünya çapında 150’den fazla sporcuya sponsor olmak; ikincisi ise “Annelerin Gururlu Sponsoru” kapsamında yürütülen “Teşekkürler Anne” kampanyası ile sporcu annelerine ve tüm annelere destek sağlamak.

 P&G Türkiye Hakkında

P&G, kaliteli ve güvenilir markalarıyla 180’den fazla ülkede yaklaşık 4.4 milyar insanın yaşamına dokunuyor. 1987 yılından beri faaliyette olan P&G Türkiye; Kafkasya ve Orta Asya Cumhuriyetlerinin de bölge merkezi konumunda. Alo®, Ariel®, Ace®, Orkid®, Fairy®, Prima®, Pantene®, Head & Shoulders®, Blendax®, Rejoice®, Koleston®, Ipana®, Oral-B®, Max Factor®, Olay®, Duracell®, Gillette® ve Braun® gibi pek çok lider markayı çatısı altında toplayan P&G ve markaları ile ilgili son gelişmelere ve daha detaylı bilgiye ulaşmak için http://www.pg.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

 TMOK Hakkında

Selim Sırrı Bey (Tarcan) tarafından 1908’de kurulduğu ifade edilen “Osmanlı Olimpiyat Cemiyeti” 1911 yılında IOC tarafından resmen üyeliğe kabul edilmiştir. Adını, zamanla birkaç kez değiştirecek olan Komite, bir süre sonra Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) olarak anılmaya başlandı. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) bugün 200’ün üstünde ülkenin üye olduğu, dünya’nın en büyük spor kurumudur. Her ülke, IOC koşullarına uyması halinde bu kuruma üye olabilir. TMOK, OLİMPİK antlaşmadan aldığı bütün hak ve sorumluluklarını etkin bir şekilde yerine getirerek, Türk Gençliği’nin ve her yaş, cinsiyet ve yöredeki halkı’nın çağdaş, çok yönlü ve sağlıklı birer kişilik olarak, Cumhuriyet ve OLİMPİZM ilkelerini özümsemiş, fiziksel spor aktivitelerinin keyfine ulaşmış, barışçıl ve sorumluluk sahibi yurttaş olmalarına, dünya ile bütünleşmelerine öncülük eder.