Artık Doktordan Korkmuyorlar

Fobi dediğimizde kontrolden çıkan korkularımız akla geliyor.  Bunlardan bir tanesi de yetişkinlerin ve özellikle çocukların psikolojik dünyalarını tehdit eden “Doktor Fobisi”.  Doktor fobisinden doğan sıkıntılar,  insanları en uç noktaya, hatta ölüme kadar götürebiliyor. TURKMSIC’ın önemli projelerinden biri olan ‘Oyuncak Ayı Hastanesi’ etkinliği, çocukların korkulu rüyası doktor fobisinin önüne geçmek amacıyla Türkiye genelinde çocuklarla buluşuyor.

TURKMSIC

Bu kapsamda İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri,  Beşiktaş İstek Vakfı Atanur Oğuz Anaokulu’nda hem eğlendirici hem de öğretici amaç güden Teddy Bear etkinliğini gerçekleştirdi.

HEM OYNADILAR, HEM ÖĞRENDİLER

30 doktor adayının 4-5-6 yaş grubundaki anaokulu öğrencileriyle buluştuğu etkinlikte, çocuklar ebeveyn olup, en sevdikleri oyuncak ayılarını doktor adaylarına muayene ettirdi. Etkinlik kapsamında çocukları cezbedecek şekilde hazırlanan sınıftaki; hijyen amaçlı kullanılan eldivenlerden yapılan balonlar, renkli kağıtlarla süslenmiş stetoskoplar ve muayene aletleri dikkat çekti. Çocuklar, ayıcıklarını tıp fakültesi öğrencileriyle birlikte muayene ederek,  doktor adaylarından insan vücudunun bölümleri ve hijyen kurallarını öğrendi. Doktor adaylarından; muayene sürecindeki basamakları ve müdahaleleri oyunsal bir dilde dinleyen minik öğrenciler, beyaz önlük korkularını da yenme fırsatına sahip oldu.

TURKMSIC

EMPATİ KURARAK KORKULARINI YENİYORLAR

Projenin amaçlarına dikkat çeken İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinden Emel İpek, “Etkinlikte; kimi çocukları psikolojik travmalara kadar götüren bu korkuyu, çocuklarla bir araya gelerek yenmelerine yardımcı oluyoruz.  Asıl görevimiz muayene sürecinin çocuklar üzerinde yarattığı baskıyı azaltıp, çocukların eğlenerek ve empati kurarak, doktor ve hastane fobilerinin üstesinden gelmelerini sağlamaktır. Etkinlik boyunca, hem çocuklar, hem biz doktor adayları eğlenceli dakikalar yaşadık.” diye konuştu.

Renkli görüntülere sahne olan eğitim sonunda Teddy Bear etkinliğine katılan 122 minik öğrenciye sertifikaları doktor adayları tarafından verildi.