Henkel Türkiye’de Ciro Rekoru Kırdı

Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, ekonomik zorluklara rağmen 2011 yılında başarılı bir büyüme performansı sergileyen Henkel’in, 2012 yılında hem küresel ölçekte, hem de Türkiye’de büyümeye devam edeceğini açıkladı. Alemdar, “2011 yılında satışlarımızı yaklaşık yüzde 28 oranında artırarak yaklaşık 360 milyon euro ciro elde ettik. Bu performans, önümüzdeki dönem büyüme hedeflerimize de ulaşacağımızı gösteriyor” dedi.

Henkel

Dünya genelindeki ekonomik zorluklara rağmen, Henkel’in küresel ölçekte ve Türkiye’de başarılı bir yılı geride bıraktığını söyleyen Türk Henkel Yürütme Kurulu Başkanı Hasan Alemdar, geleceğe dönük hedeflerini açıkladı. Henkel’in büyümesini sürdüreceğini belirten Alemdar, 2011 yılındaki küresel performans hakkında şunları söyledi:

“2011 yılı mali sonuçlarına göre, Henkel’in satışları yüzde 3,4 oranında artarak, 15 milyar 605 milyon euro seviyesine ulaştı. Organik büyüme, bu oranın da üzerine çıkarak yüzde 5,9 olarak gerçekleşti. Türkiye’nin de içinde yer aldığı yükselen pazarlarda güçlü bir performans yakalandı ve çift haneli büyüme rakamlarına ulaşıldı. Henkel, bu pazarlardaki organik büyümesini yüzde 10,8 seviyesine taşıdı. Faaliyet kârı da yüzde 9 oranında artarak 2 milyar 29 milyon euro oldu. Henkel, tüm iş birimlerinde büyüyerek, örnek bir başarı yakaladı. Satışlardaki organik büyüme Yapıştırıcı Teknolojileri’nde yüzde 8,3, Kozmetik ve Kişisel Bakım’da yüzde 5,4, Çamaşır ve Ev Bakım Ürünleri’nde de yüzde 2,9 oranında gerçekleşti. Doğu Avrupa pazarında satışlardaki artış yüzde 6,2 seviyesinde oldu. Bölgedeki organik büyüme oranı yüzde 10,3 gibi etkileyici bir seviyeye ulaştı ve bu başarıda en büyük paylardan biri Türkiye’nin oldu.”

Türkiye’de ciro rekoru kırdık

Alemdar, Türk Henkel’in 2011 performansının da büyük başarılarla dolu olduğunu belirterek şöyle konuştu:

“Türk Henkel olarak bugüne kadar yakaladığımız en yüksek ciroya ulaştık. 2011 ciromuz yaklaşık 360 milyon euro oldu ve böylece satışlarımız yaklaşık yüzde 28 oranında arttı. Başarımız sadece 2011 ile sınırlı değil. Son 10 yıl içinde Kozmetik ve Kişisel Bakım sektöründe 5 kat, Yapıştırıcı Teknolojileri sektöründe ise 3 kat büyüdük. Son 5 yılda Türkiye’de 50 milyon euro yatırım yaptık. Türkiye ekonomisine 1500 kişilik bir istihdam olanağı yarattık. Henkel küresel ölçekte 2012 mali yılında yüzde 3 ile 5 arası organik bir büyüme gerçekleştirmeyi planlıyor. Türkiye’de de büyüme sürecek.”

İlk çeyrekteki ciromuz başarımızın işareti oldu

Dünya ekonomisindeki belirsizliklerin devam ettiğini ancak Henkel’in buna rağmen büyüme hedefini sürdüreceğini belirten Alemdar, “Henkel, başarının getirdiği pozitif enerjiyle, ‘2012 hedeflerine‘ güçlü adımlarla yaklaşıyor. 2012 mali yılında yüzde 3 ile 5 arası organik bir büyüme gerçekleştireceğini öngörüyoruz. Faiz ve vergi öncesi kâr marjını da yüzde 14’e çıkararak, imtiyazlı hisse senedi başına kazançlarda da en az yüzde 10’luk bir gelişme sağlayacağını tahmin ediyoruz. Türkiye’de de büyüme sürecek. 2012 yılının ilk çeyrek sonuçları da, bu hedefleri tutturacağımızı gösteriyor.

Öncülüğümüzün temelinde inovasyon başarımız yatıyor

Alemdar, ‘marka ve teknolojilerde dünya lideri olma’ vizyonunu her zaman koruyan Henkel’in başarısının temelinde inovasyon anlayışının yattığını belirterek, Henkel’in yenilikçilik kültürünün, bugüne kadar Türkiye’nin ilk sıvı bulaşık deterjanı Pril, Türkiye’nin ilk yumuşatıcısı Vernel, Türkiye’nin ilk çok amaçlı temizlik ürünü Dixi, Türkiye’nin ilk konsantre çamaşır deterjanları, renkliler ve beyazlar için ilk jel formatında çamaşır deterjanı, Türkiye’nin ilk stick yapıştırıcısı Pritt gibi inovatif örnekleri tüketiciyle buluşturduğunu söyledi. Alemdar, Türkiye’deki ürünlerinde inovasyon oranının yaklaşık yüzde 33 olduğunu vurgulayarak, “Türk Henkel’in son 3 yıl içinde piyasaya sürülen ürünleri dikkate alındığında, inovasyon oranındaki öncülüğümüz ortaya çıkıyor. Türkiye’de 2011’deki Çamaşır ve Ev Bakım Ürünleri satışının yüzde 37’si, Kozmetik ve Kişisel Bakım satışlarının yüzde 33’ü, Yapıştırıcı Teknolojileri’nin yüzde 29’u yeni ürünlerden sağlandı. Araştırma ve geliştirme için yaptığımız yatırım bir önceki yıla göre yüzde 4,9 artış ile 410 milyon euro” dedi.

 Sürdürülebilirlik ve sosyal sorumlulukta örnek modeliz

Henkel’in sürdürülebilirlik hedeflerini de anlatan Alemdar, “Hedefimiz, verimliliği 2030 yılına kadar üç kat artırmak. Henkel, 2030 yılı itibarıyla, kazandığı her bir euro için bugünün girdi rakamlarının sadece üçte birini kullanmayı hedefliyor. Henkel son 10 yılda gösterdiği sürdürülebilirlik performansı sonucu, enerji ve su tüketimini yüzde 42 oranında azalttı ve metrik ton ürün başına atık ayak izi yüzde 50 azaltıldı. Aynı süre içinde, iş kazaları da yüzde 85 oranında azaldı” diye konuştu.

Alemdar, Henkel’in sosyal sorumluluk projelerini ise şöyle anlattı:

“Sosyal sorumluluk projelerimiz ile Türkiye için değer yaratıyoruz. Her yıl Orta ve Doğu Avrupa çapında verilen sanat ödülü Henkel Art.Award.’ta bu yıl yeni bir heyecan yaşanıyor. Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ile birlikte hayata geçirdiğimiz “Henkel’in Kızları İşbaşında” isimli projede, ilkokuldan sonra öğrenimine devam edememiş kız öğrencilere mesleki eğitim bursu veriliyor. ‘Tursil’in Akıllı Çocukları’ kampanyası ile Anadolu’da ihtiyacı olan okullara kütüphanelerin yapıldığı proje kapsamında Tursil’in 75. yılı olan 2011 yılında Tursil’in 75. kütüphanesi açıldı. Daha yeşil ve yaşanabilir bir dünya için yetkili bayilerden alınan kampanya dâhilindeki Loctite ürünleri için her bir müşteri adına Konya’da Loctite Ormanı’na bir ağaç dikiliyor. “

Henkel Hakkında:

Henkel dünya çapında Çamaşır ve Ev Bakımı, Kozmetik ve Kişisel Bakım ile Yapıştırıcı Teknolojileri olmak üzere üç iş alanında lider markalar ve teknolojilerle faaliyet göstermektedir. 1876 yılında kurulan Henkel, Persil, Schwarzkopf ve Loctite gibi tanınmış markaları ile faaliyet göstermekte ve hem tüketici ürünleri hem de endüstriyel alanda, global olarak pek çok pazar liderliği bulunmaktadır. Tüm dünyada 47.000’den fazla çalışanı bulunan Henkel, 2011 mali yılında 15 milyar 605 milyon Euro’luk satış ve 2 milyar 29 milyon Euro’luk faaliyet karı gerçekleştirmiştir. Henkel imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır ve şirket “Fortune Global 500” listesinde yer almaktadır.