Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu Pazar Günü Koşulacak

Bu yıl, 34’üncüsü gerçekleşecek Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu, 11 Kasım Pazar günü koşulacak. 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu hazırlıkları ve bu yıl getirilen yenilikler, Maraton Expo açılışında düzenlenen basın toplantısıyla paylaşıldı. Kongre Merkezi’nde düzenlenen Maraton Expo açılışına, Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt, İBB Spor A.Ş Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, Akşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İsmail Küçükkaya, İBB Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ve Atlatizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi katıldı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ, 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nun artık dünyada önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan Gümüşdağ, İstanbul’un artık sadece büyükşehir olmadığını, bir dünya markası olduğunu belirterek, ‘‘Uluslararası etkinliklerde ilk akla gelen şehir İstanbul. Dünya şampiyonu bir maratonumuz var. Maraton artık dünyada ‘İstanbul Maratonu’ olarak biliniyor’’ dedi.
Göksel Gümüşdağ, maratonun bu yıl ilk kez ‘altın’ kategoride gerçekleştirileceğini vurgulayarak, ‘‘Bu kategoride koşulan Avrupa’daki ilk 7 maratondan biri. Dünyada ilk 14 içindeyiz. İlk kez bir dünya şampiyonu maratonda koşacak. Gerek olimpiyat, gerekse Avrupa Şampiyonası için her zamankinden daha fazla önemsediğimiz bir organizasyon olacak. Maratonun bir başka özelliği, ilk kez uluslararası bir marka tarafından sponsorlukla desteklenmesi. Pazar günü 34. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu adıyla düzenlenecek. Gerek Londra, gerekse Berlin’deki organizasyonlardan daha fazla anılacaktır’’ diye konuştu.
Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Mehmet Terzi ise, maratonun hem İstanbul, hem de Türk atletizmi için değerli bir marka olduğunu ifade ederek, şunları söyledi:
‘‘Bunun yanında benim için de özel öneme sahip. Defalarca kendim de bu yarışta koştum. En iyi derecelerimden bazılarını bu yarışta yaptım. Koştuğum dönemden bugüne değişmeyen tek şey, maratonun 42 kilometre 195 metre olmasıdır. Bugün bu maraton elit atletlerin katılımıyla, fuarıyla, kısacası tüm unsurlarıyla sahip olduğu ‘altın’ kategoriyi hak ediyor. Ayrıca, Türk atletizmi de en başarılı yılını geride bırakıyor. Bizim sporcularımız da pazar günü yarışacak. En güçlü atletlerimiz ter dökecek. Bir kez daha gözümüz atletlerin derecelerinde olacak.’’


İstanbul Spor Etkinlikleri ve İşletmeciliği Ticaret A.Ş. (Spor A.Ş.) Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin ise, maratonda birinci gelecek sporculara 50’şer bin dolar para ödülü verileceğine dikkati çekerek, ‘‘Bu ilk 5 içindeki bir ödüldür. Halk yürüyüşünü 100 bin kişiyle donduracağız. Yarışı seyretmek isteyenler de 3 ayrı yerde kuracağımız platformdan yapılacak müzik yayınlarıyla eğlenceli anlar yaşayacaklar’’ dedi.
Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Gökhan Öğüt de 34 yıldır büyük çabalarla sporun aktif halinin sembolü olan maratona isim vermekten gurur duyduklarını dile getiren Öğüt, şu ifadeleri kullandı:
‘‘Bunun yanında spor ve kültür alanlarında da faaliyetten yanayız. Her yıl on binlerce sporcunun koştuğu şehir maratonlarının önemi çok büyük. Hem içinde bulundukları şehirlere, hem de insanlarına değer kattığını görüyoruz. New York Maratonu şehrin en büyük gelir kaynağı. Londra Maratonu hem şehre, hem ülkeye katkı veriyor. En kısa sürede Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nu dünyanın en büyük 7 organizasyonundan biri haline getirmek için yola çıktık. Maratona büyük değer katabileceğimize inanıyoruz. İstanbul yoğun bir tempoya sahip. Bu nedenle her İstanbullu da sporcudur. Bu vesileyle bütün İstanbulluların 11 Kasım Pazar sabahı gelip Boğaziçi Köprüsü’nden bizimle birlikte geçmelerini bekliyoruz. Zorlu maratonda onların bir yıl boyunca gösterdikleri eforu hep birlikte kutlamak istiyoruz.’’

Maraton Parkuru

Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda birinci olan kadın ve erkek atletlere 50’şer, ikincilere 25’er, üçüncülere 15’er, dördüncülere 10’ar, beşincilere ise 8’er bin dolar para ödülü verilecek. Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu’nda farklı kategorilerde toplam 1 milyor dolar para ödülü dağıtılacak. Boğaziçi Köprüsü gişelerinin yaklaşık 300 metre gerisinden başlayacak maraton koşusu, Yenikapı üzerinden Sultanahmet’teki At Meydanı’nda yer alan varış çizgisinde sona erecek. Maratonla aynı noktadan başlayacak 15 km koşusu, Kadir Has Üniversitesi’nin önünden yapıacak dönüşle maraton güzergâhından ayrılacak ve sahilden Gülhane Parkı’na yönelerek Sultanahmet At Meydanı’nda noktalanacak. 8 km koşusu ise Boğaziçi Köprüsü gişelerinin 600 metre gerisinden başlayarak Fındıklı tramvay durağında son bulacak. 8 kilometrelik halk yürüyüşü ise Anadolu Yakası’nda Altunizade Köprüsü altında başlayıp sahil yolunu izleyerek İnönü Stadyumu önünde sona erecek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>