Şifa Dağıtan Ayakkabılar

2012 Sonbahar ve 2013 Kış sezonu ayakkabı modasının görücüye çıkarıldığı 47.AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı inovatif ürünlerin de geçidine dönüştü. Fuarda, yürüyüş yaptıkça karın kaslarını harekete geçirip yağ yakan ve zayıflatan ayakkabı ile, ayak ısısını 65 dereceye kadar çıkarabilen ısıtmalı ayakkabı dikkat çekti.

AYMOD

Platform topuktan, babete, spor ayakkabıdan çizmeye kadar pek çok ürünün sergilendiği 47.AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, inovatif ürünlerin de buluşma noktası oldu. Yürüyüş yaptıkça karın kaslarını harekete geçirip yağları yakan özel tabanlı ayakkabılardan klimalı ayakkabıya kadar pek çok fonksiyonel ürün AYMOD’a damgasını vurdu. CNR Expo İstanbul’da düzenlenen AYMOD Fuarı’nı ziyaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Birlik beraberliğiyle diğer sektörlere örnek gösterilen ayakkabı sektörünün en büyük simgesi AYMOD Fuarı, inovasyonun da simgesi haline dönüştü” diye konuştu.
Isıtmalı ayakkabı dikkat çekti

AYMOD Fuarı’nda bu yıl birbirinden ilginç ayakkabı tasarımları sergilendi. Tasarımlar arasında en çok dikkat çeken bel ağrılarına, romatizmaya iyi gelen ayak ısısını 65 dereceye kadar çıkarabilen
ısıtmalı ayakkabı oldu. Asya ve Asya’nın kuzeyindeki kış aylarının uzun ve soğuk olduğu ülkeler hedef alınarak tasarlanan ayakkabı, AYMOD Fuarı için ilk kez görücüye çıkarıldı. Hedef alınan ülkeler tarafından büyük ilgi gören ısıtmalı ayakkabı hakkında TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Bugüne kadar ayakkabıların tabanında değişik buluşlar yapıldı. Nefes alan su geçirmeyen ayakkabılar, taban yastıklı ayakkabılar, günlük ve yürüyüş ayakkabısı olarak tasarlanan MBT
ayakkabıları gibi çok sayıda inoavatif ürünler ortaya koyduk. AYMOD Fuarı’nda karşılaştığım ilginç ürünlerden biri olan ısıtmalı ayakkabı inovasyon açısından son derece önemli bir ayakkabı tasarımı” dedi. Büyükekşi, yaklaşık 600 kez şarj edilebilen bataryaya sahip olan ısıtmalı ayakkabının geliştirilmesi halinde askeri ve güvenlik alanlarında da çok faydalı bir ürün haline dönüşeceğini söyledi.


İranlı alıcılardan AYMOD’a büyük ilgi
Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise 3. büyük ayakkabı  fuarı 47.AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı öngördüğü 45 bin ziyaretçi hedefine adım adım yaklaşıyor. Yabancı alıcılar tarafından ilgiyle karşılanan AYMOD, İran’dan gelen alıcıların akınına uğradı. 22 Nisan’a kadar kapılarını ziyaretçilere açık tutacak fuar, CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık organizasyonu, Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV), Türkiye Ayakkabı Sanayicileri
Derneği (TASD), Türkiye Umum Ayakkabıcılar Federasyonu (TUAF), İstanbul Ayakkabı Esnaf ve Sanatkarlar Odası (İAESO) ve  KOSGEB’in destekleriyle düzenleniyor.  Fuardaki stantları ziyaret eden Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, AYMOD Fuarı’nın ayakkabı sektörünün birlik beraberliğini simgeleyen bir fuar olduğunu, fuardaki bu ruhun diğer sektörlere de örnek teşkil etmesi gerektiğini söyledi.

Teşvik Paketi ayakkabı sektörünü uçuracak
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, ayakkabı sektörünün 2023 yılında önüne koyduğu 1.5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşabilmesi için rekabetçi bir hale dönüştürülmesi gerektiğini belirterek, açıklanan Teşvik Paketi’nin sektörün büyük yardımcısı olacağını ifade etti. Emek yoğun sektörde mutlaka 6’ıncı bölgenin inceleme altına alınması gerektiğine işaret eden Büyükekşi, “6’ıncı bölgede işçi ve işveren payının, stopajın devlet tarafından ödenmesi, 900 bin liralık faiz desteği, bedelsiz arsa gümrük vergisi, KDV muafiyeti, yatırım indirimi gibi verilecek fırsatlar ayakkabı sektörünün rekabetçiliğini artıracak. Verilen imkanların iyi değerlendirilmesi halinde sektör gerek ihracat gerekse ithalata karşı rekabette önemli bir noktaya gelecek” diye konuştu.