Mütekabiliyet Yasası Sayesinde İşsizlik Azalır

 

Mütekabiliyet Yasası’nın çıkmasıyla birlikte Türkiye’ye yılda 10 ila 15 milyar dolarlık bir kaynağın gireceğini söyleyen 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar,  “Sektörde satışların artmasıyla birlikte ekonomi canlanacak, işsizlik azalacak” dedi.

216 Yapı

Yabancıların Türkiye’den mülk edinmesini kolaylaştıran Mütekabiliyet Yasası’nın Meclis’ten geçmesi sektörde adını 216 Sancaktepe Konutları ile duyuran 216 Yapı’nın Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Dündar’ı da memnun etti. Yabancılara mülk satışının kolaylaşmasıyla birlikte Türkiye’ye yılda 10 ila 15 milyar dolarlık bir kaynağın gireceğini ifade eden 216 Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Bilent Dündar,  “Sektörde satışların artmasıyla birlikte ekonomi canlanacak, işsizlik azalacak. Çünkü inşaat sektörü 100’e yakın alt sektörü harekete geçiren bir iş kolu. Üstelik inşaat sektörü vasıfsız ve eğitimsiz insanlara da iş fırsatı yaratıyor” dedi.

42 ülke mülk alamıyordu

Bugüne kadar 42 ülke vatandaşının Türkiye’den mülk edinemediğini hatırlatan Bilent Dündar, “Bu ülkeler arasında Libya, Suriye, Sudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yanı sıra Türki Cumhuriyetler de vardı. Bu ülkelerin birçoğuyla aramızda vize dahi kalkmış ama satış yapamıyorduk. Şimdi bu engel ortadan kalktı” diye konuştu.

Bu olaya ‘Topraklarımız elden gidiyor’ mantığında yaklaşılmamasını isteyen Dündar, “Tapuda Türkiye Cumhuriyeti yazıyorsa onu kullanma hakkını başka ülkelerin vatandaşlarına vermenin hiçbir sakıncası yok. Tabiki satışlar yapılırken stratejik öneme sahip alanlara dikkat etmek gerekir. Ancak onun dışında kalanlar yerlerde bir takım gayrimenkullerin yapılması ve onların yabancı alıcılara satılması ülkeye önemli bir gelir getirir” açıklamasında bulundu.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>