Beş Kıta 10 Gün Beyoğlu’na Sığacak

3. Kültürlerarası Sanat Diyalogları 1 Haziran Cuma saat 20.00’de Tepebaşı’nda düzenlenecek muhteşem bir açılışla başlıyor. 5 kıtadan 21 ülke, 35 şehir ve 80 etkinlikle 10 Haziran’a kadar İstanbul’a damgasını vuracak olan Türk ve Rum müzisyenlerden oluşan “Cafè Aman İstanbul Grubu” Horokos adlı dans grubuyla 4 dilde hazırlanmış özel bir açılış konseri verecek.

Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı

Beyoğlu Belediyesi ve Kültür Kenti Vakfı tarafından Turkcell’in desteğiyle 1-10 Haziran 2012 tarihleri arasında 1-10 Haziran 2012 tarihleri arasında Beyoğlu’nda düzenlenecek “3. Kültürlerarası Sanat Diyalogları”nın bu yılki programı Talimhane Elite World Hotel’de düzenlenen kahvaltılı basın toplantısıyla tanıtıldı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan Beyoğlu’nu 10 gün boyunca 5 kıtanın kültür ve sanat renkleriyle boyayacak KSD basına bilgi verdi.

Demircan: Beyoğlu Dünya Sanatçılarının Sahnesi Olacak
3 yıldır düzenlenen KSD ile Beyoğlu’nu Beyoğlu yapan yüce değerleri dünya ile paylaştıklarını belirten Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan “Kültürlerarası Sanat Diyalogları bizim toplum ve medeniyet olarak çağımıza verdiğimiz sayısız cevaptan sadece bir tanesi. Dünyanın her yanından akıp gelen yeni sesleri, yeni renkleri Beyoğlu’nda topluyoruz. Bu organizasyon ile yerelden evrensele doğru akıp giden ırmaklar, sanatın, kültürün coğrafyası Beyoğlu’nda, İstanbul’da birleşiyorlar. Çünkü İstanbul, şehirlerden bir şehir değil; iki büyük medeniyetin aklıdır, ruhudur. Beyoğlu ise onun kalbi, modern tecrübeyle; tarihi mirasın birleştiği eşsiz bir sahnedir” dedi. Geçtiğimiz yıl düzenlenen KSD’ye katılan 4 kıta, 18 ülke ve 33 şehirden gelen sanatçıların sanatın başkenti Beyoğlu’nda kendilerinden birer iz bıraktığını ifade eden Demircan, bu yıl da Kültürlerarası Sanat Diyalogları kapsamında dünyanın dört bir yanında gelen sanatçıları Beyoğlu’nda ağırlamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
KSD Cafè Aman İstanbul’un 4 Dilde Konser ve Dansıyla Açılacak

3. Kültürlerarası Sanat Diyalogları 1 Haziran Cuma saat 20.00’de Tepebaşı’nda düzenlenecek muhteşem bir açılışla başlayacak. Açılış konserini uluslar arası birçok organizasyonda önemli konserler veren Beyoğlu Belediyesi Gençlik Orkestrası verecek. İstanbul ve Beyoğlu’nda yaşayan gençlerden oluşan 70 kişilik orkestra geçen yılki açılışta da büyük beğeni kazanmıştı. Türk, Rum, Ermeni ve Yahudi müziğinin unutulmaz dönem şarkılarını seslendiren Cafè Aman İstanbul Gurubu açılış gecesinde Tepebaşında açık havada Türk ve Rum müzisyenlerden oluşan orkestra ve Horokos adlı dans grubuyla 4 dilde hazırlanmış özel bir repertuarla sahne alacak. Osmanlı döneminde İstanbul’da Türçe, Rumca, Ermenice ve Yahudice icra edilen bu repertuar, doğduğu topraklarda sevenleriyle yeniden buluşacak. 19. yüzyıl müzik kültürünün sahnede şölene dönüşeceği gecede, hasapikodan zeybeğe farklı danslar dönemin Café Aman’ ların da yaşandığı gibi doğaçlama sergilenecek.

Beyoğlu’nun Her Köşesinde 80 Etkinlik

Kısaca KSD olarak da anılan ve İstanbul’un kültür sanatına damgasını vuracak olan etkinlikte dünyanın sesleri Beyoğlu’ndan yükselecek, dilleri aynı anda konuşacak. Bu yıl Asya, Afrika, Avrupa, Kuzey Amerika ve Güney Amerika’dan toplam 21 ülke, 35 şehir 10 gün 10 gece birbirinden renkli 80 etkinlik düzenleyecek. Almanya’dan Japonya’ya, Yunanistan’dan Nepal’e, Türkiye’den Amerika’ya uzanan sanat yolculuğu yaşanacak. Etkinlikler Galata Meydanı’ndan Taksim Meydanı’na, İstiklal Caddesi’nden Cihangir’e kadar her gün düzenlenecek. Düzenlenecek sergiler, plastik ve klasik sanatların en güzel örnekleri, konserler, tiyatro oyunları sinema gösterimleri dans performansları ve daha pekçok sanatsal etkinlik İstanbullulara unutulmaz Haziran akşamları yaşatacak.

2 Haziran 2012 tarihinden itibaren konserler Galata Meydanı’nda muhteşem Galata Kulesi’’nin gölgesinde düzenlenecek. Yunanistan’dan “Elements The Band”, Almanya’dan Band Amıe ve daha birçok uluslar arası grup ve sanatçı yer konser verecek. Sergiler, tiyatrolar ve sinema gösterimleri gibi etkinliler ise Beyoğlu’nun çeşitli kültür merkezlerinde ve meydanlarında halkla buluşacak.