Yarınların umudu “Girişimci Kadınlar”

Moda tasarımı, el sanatları, trikotaj, grafik, fotoğraf, nakış ve giyim üretim teknolojisi gibi bölümlerde mesleki eğitim veren Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne bağlı olan İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü yarınların umudu olan girişimci kadınlara istihdam kapısı açıyor.

İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü tarafından organize edilen mesleki eğitim programlarında girişimci kadınlar aktif işgücü piyasasına hazırlanıyor. Moda tasarımından el sanatlarına, nakış ve giyim üretim teknolojisinden trikotaja kadar birçok alanda eğitim gören kadınlar yarınlara umut oluyor.

Çoğunlukla yetişkin kız öğrencilere eğitim veren İstanbul Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü Taksim Titanic Otelde düzenlediği “Avrupa’da Moda Tasarımı Alanında Öğretim Yöntem ve Tekniklerin İncelenmesi” adlı proje moda tasarımının püf noktalarını konu aldı.

İstihdam alanında Avrupa standartlarında nitelikli işgücü sağlamak adına özellikle bayanlar üzerinde yoğunlaşan enstitü genç kızlara verdiği eğitimlerle girişimcilik ruhu kazandırıyor. Kadın girişimciliğinin yaymak, sayısını artırmak ve desteklemek amaçlı geliştirilen proje, kadınlar tarafından hayallerini gerçekleştirmek için büyük bir fırsat olarak görülüyor.

Ülkemizde kadınların sosyal hayatta üstlenmiş oldukları görevler ve kültürel faaliyetlerin getirmiş olduğu etkenler, bayanların istihdam alanında geri planda kalmasına en büyük sebep olarak görülüyor. Refia Övüç Olgunlaşma Enstitüsü tarafından verilen mesleki eğitimlerde kadınların iş hayatında etkin bir rol oynayarak gelecekte işgücü adına önemli adımları atmalarını sağlıyor.