Türk Sanayiciler, Japonya’ya “Yalın Fikirlerle” Yenilenmeye Gidiyor

Herkesin aradığı karlılığın sırrını, israfı tamamen ortadan kaldıran kendine özgü formüllerde gösteren Japon Yönetim Sanatı “yalın felsefe”nin kaynağı Japonya’ya Türkçe eğitim gezisi düzenleniyor. Yalın felsefenin Türkiye’deki temsilcisi Yalın Enstitü Derneği’nin düzenlediği, 22 Mart – 1 Nisan 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek programda, katılımcılar uzmanlar eşliğinde fabrika ziyaretlerinde bulunacak ve yalın üretimi yerinde deneyimleme fırsatı yakalayacak.

yalin_enstitu_study_mission

Yalın felsefenin Türkiye’deki temsilcisi Yalın Enstitü Derneği tarafından düzenlenen “Study Mission Japonya” eğitim programı 22 Mart – 1 Nisan 2013 tarihlerinde gerçekleştirilecek.  Eğitim gezisinde Toyota dahil beş fabrikanın yanı sıra Toyota Kaikan ve Endüstri müzeleri de ziyaret edilerek, Toyota’nın önderliğinde dünyaya yayılan Japon iş felsefesi yalın düşüncenin ipuçları katılımcılarla paylaşılacak.

Program, sanayiciler ve orta-üst düzey yöneticilere tavsiye edilirken mühendis kökenli katılımcıların en az beş yıllık iş deneyimine sahip olması bekleniyor. Katılımcılar, üretim sürecinin daha verimli ve tasarruflu işlediğini yerinde öğrenirken aynı zamanda yalın felsefeyi üretimden sevkıyata farklı boyutlarıyla gözlemleme şansı elde edecek. Nagoya merkezli programda, Kyoto ve Tokyo şehir gezileri ile Japonya’nın geleneksel ve modern yönlerini tanıma fırsatı yakalayacak katılımcılar, yalın fikirlerini geliştirerek yenileme imkanına sahip olacak.

Toyota’nın emekli üst düzey üretim ve ürün geliştirme yöneticilerinin kurduğu ve ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere dünyanın çeşitli yerlerinde Toyota Üretim Sistemi  (TPS) hakkında kapsamlı eğitimler veren Toyota Engineering Corporation (TEC) uzmanları programda yer alacaklar. Eğitimler ve fabrika ziyaretleri süresince eş anlı Türkçe çeviri yapılacak.
10 gün sürecek program için en geç 22 Şubat 2013 tarihine kadar Yalın Enstitü Derneği’ne başvuru yapılması gerekiyor. http://www.lean.org.tr/study-mission-japonya-22-mart-1-nisan-2013/ adresinden ayrıntılı bilgi alınabiliyor.
Eğitim kapsamındaki konu başlıkları arasında, Toplam Toyota Üretim Sistemi, Birey ve Fabrikaların Dinamikleştirilmesi, Standart İş, Yönetici Rolü, Lojistik ve Kalite Kaizeni yer alıyor.