Tuğra Restaurant & Lounge’da Ekim Ayı Boyunca Güveç Ziyafeti

Çırağan Palace Kempinski İstanbul, Ekim ayı boyunca misafirlerine Çırağan Sarayı’nın birinci katında, muhteşem Boğaz manzarasına sahip Tuğra Restaurant & Lounge’da özel Güveç Menüsü sunuyor.

Osmanlı mutfağının sulu et yemeklerinden “Güveç”in birbirinden farklı ve lezzetli seçeneklerinin sunulduğu bu özel menüde; sebze turşuları eşliğinde Güveçte Pastırmalı Kuru Fasulye; domates, sivri biber ve kuru hurma eşliğinde servis edilen, bal kabaklı, patlıcanlı, sarımsaklı kendi suyunda pişilmiş kuzu incik Güveçte Meftüne; arpacık soğan ve safranın tatlandırdığı, mantarlı, patatesli, güveçte damla sakızlı ve sütlü dil balığı Fırınlanmış Dil Balığı ve mevsim mantarları, kayısı kurusu, arpacık soğan ve koruk ekşisinin farklı bir lezzet verdiği Güveçte Ayvalı Dana Yanağı Yahni gibi lezzetler yer alıyor; limon, tarçın ve Osmanlı çileği dondurması eşliğinde Güveçte Tahin Helva ise ağızlarda unutulmaz bir tat bırakıyor.

Tuğra Restoran & Lounge’un güveçte lezzetleri Ekim ayı boyunca her akşam 19.00’dan gece yarısına kadar sunuluyor; yemekler porsiyon başı ücretlendiriliyor. Lounge ise yemek öncesi Boğaz’a karşı bir içki için 18.00’de açılıyor. Rezervasyon için 0212 236 73 33