Mi̇gros Ti̇caret A.Ş Genel Müdürü: “Veri̇mli̇li̇k Mi̇gros’a İlave 80 Yeni̇ Mağaza Açtırdı”

Kurulduğu 1954 yılından bu yana perakende sektörüne çağ atlatan uygulamalar kazandıran Migros Ticaret A.Ş., yarattığı ilklere bir yenisini daha ekledi. Sektörde, ‘Ar-Ge merkezi’ statüsüne sahip ilk ve tek kuruluş olan Migros Ticaret A.Ş., yeni nesil perakendenin örneklerini Maslak’taki UNIQ İstanbul’da açılacak mağazasında tanıttı. 60 yıllık köklü deneyimle ileri teknolojiyi bir araya getiren Migros, yeni nesil mağazada her müşterinin en taze ürünlere en hızlı ve en avantajlı şekilde ulaşmasını sağlıyor. Yeni nesil perakende ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, “Yeni nesil perakendecilik uygulamalarımız, 60 yıllık deneyimimizle oluşan bu vizyonunun teknolojiyle buluşmasının gurur verici bir sonucu. Biz teknolojiyi müşterimizin aklına ve kalbine dokunmak için bir araç olarak görüyoruz ve bu amaçla kullanıyoruz. Buradan çıkacak uygulamaların zaman içinde tüm mağazalarımıza yayılacağını ve sektöre yön vereceğini düşünmek 60. yıl heyecanımıza heyecan katıyor. Migros markasının kuvvet unsurunun verimlilik, penetrasyon, alışveriş deneyimi ve büyüme olduğunu söylemeliyim. Perakendede verimlilik her kapıyı açıyor. Bu anlayışla büyümeyi sürekli kıldığımız gibi 2014 yılında verimliliğin yarattığı kaynakla ilave 80 yeni mağaza açtık. Daha geniş kitlelere sadece Migros’ta bulunan kalite ve fiyat avantajına sahip ürünler ulaştırarak, son yıllarda sektörde oluşan rekabeti güçlendirdik. Piyasadaki en uygun sepeti sepete eşitledik. Biz, orta gelir grubunun ve özellikle aile geçindirenlerin hesabını önemsiyor ve beklentilerini onların cebine en uygun fiyatlarla karşılıyoruz. Bu nedenle tüketicinin tercihiyiz. Bugün, müşteri profilimiz Türkiye’nin aynasını oluşturuyor” dedi.

Özgür Tort

Özgür Tort

Türk perakende sektörünün öncü oyuncusu Migros Grubu, sektördeki 60.yılını çift haneli büyüme, 70 ilde artan penetrasyon oranı, verimlilikte yatırımlara yön veren kalıcı sonuçlar ve öncü rolüne yakışan yeniliklerle karşılıyor. Türkiye’de perakende sektöründe Ar-Ge merkezi kurma statüsünü elde eden ilk ve tek kuruluş olan Migros Ticaret A.Ş., geleceğin mağazacılık standartlarını belirleyecek olan yeni nesil perakendecilik uygulamalarıyla donatılmış ilk mağazasını Maslak’ta bulunan UNIQ İstanbul’da hizmete açıyor. Tüketicinin en taze gıda ürünleriyle gıda dışı tüm ihtiyaç maddelerine en hızlı şekilde ulaşmasını amaçlayan Migros, bu amacı gerçekleştirmek için 60 yıllık deneyimi ve samimi hizmet anlayışını teknolojiyle buluşturdu. Geleceğin perakendecilik anlayışıyla şekillendirilen yeni nesil Migros mağazasının ilk örneği, Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort’un ev sahipliğinde gazetecilere tanıtıldı.

Alışverişi keyifli bir deneyime dönüştüren yeni nesil mağazada, kasiyerli kasiyersiz çalışabilen yeni nesil kasalarla kapalı kasa dönemi sona ermiş olacak. “RehberiM” (iBeacon) gibi mağaza içinde fırsatları yakalatan önemli perakende yeniliği, her tür sebze meyveyi görerek tanıyan akıllı terazi, mağazada olmayan ürünlerin siparişinin verilebildiği “Sınırsız Alışveriş” gibi pek çok teknolojik uygulamalar alışverişi daha hızlı ve eğlenceli hale getirecek. Çeşitli markalara ait kişiye özel hizmet veren ürün makinelerinin yer aldığı yeni nesil Migros’ta, üç boyutlu yazıcı da bulunacak. Deneyimli mağaza personeli ise küçük birer bilgisayara dönüşen akıllı kimlik kartlarıyla, hem tüketicinin mağazadaki ürünlere yönelik her sorusuna anında yanıt verebilecek hem de mağaza içindeki tüm çalışanlarla haberleşebilecek.
“2014 yılında verimliliğin yarattığı kaynakla, ilave 80 yeni mağaza açtık”
Yeni nesil mağazanın tanıtımında gazetecilere bilgi veren Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, Migros markasının kuvvet unsurunun verimlilik, penetrasyon, alışveriş deneyimi ve büyüme olarak tanımladı. Özgür Tort, “60 yılda bizi farklı kılan tüm unsurların temelinde bu dörtlünün mükemmel birlikteliği yatıyor. 2009-2013 yılları arasında çift haneli olarak ortalama yüzde 11 büyüyen Migros, bu yılın ilk altı ayında yüzde 13’lük büyüme rakamına ulaştı. Perakendede verimlilik her kapıyı açar. 2014 yılında açtığımız ve açacağımız 200’ü aşkın mağazamızın 80 adedini verimliliğin yarattığı kaynakla açtık. Teknolojiyi iyi kullanarak, verimliliğimizi daha da artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

“Migros, piyasadaki en uygun sepeti sepetine eşitleyen yapısıyla Türkiye’nin tam bir aynasını oluşturuyor.”

Özgür Tort, konuşmasında indirim marketlerin, hiper marketlerin ve yerel marketlerin oyuncu olarak yer aldığı perakende sektöründe çok hızlı bir gelişim ve rekabet yaşandığına dikkat çekti. Migros’un son yıllarda artan penetrasyonunun yanı sıra rekabetçiliğini de geliştirip, piyasadaki en uygun sepeti sepetine eşitlediğini belirterek şunları söyledi: “Ailelerin, aile geçindirenlerin hesabını her şeyden fazla önemsiyor, onların fiyat beklentisi ve bütçelerini sürdürülebilir şekilde bir arada tutmak için çalışıyoruz. Migros markalı çok hesaplı ve kaliteli ürünlerin yanı sıra sadece Migros’ta bulunan ürünleri geliştirerek, bunları toplumun en geniş kesimine ulaştırdık. Piyasadaki en uygun sepeti sepetimize eşitleyen, fiyat avantajına sahip rekabetçi yapımızla, Türkiye’nin tam bir aynasını oluşturan müşteri profiline sahibiz. Migros’un müşteri profili, yüzde 62 olan Türkiye’nin orta gelir grubu profiliyle aynı. Bu demek oluyor ki; Migros’un uzun yılların birikimiyle oluşturduğu müşteri profili, tam bir Türkiye aynası.”
Özgür Tort: “Yeni nesil perakende uygulamalarımız, 60 yıllık vizyonumuzun gurur veren sonucu”
Migros Grubu’nun 60 yıllık tarihi boyunca pek çok ilke imza attığına dikkat çeken Özgür Tort, Türk perakende sektöründe paketli ürün ve özgün markanın ilk Migros’ta kullanıldığını hatırlattı. Yazar kasayı da ilk olarak Migros’un kullandığına dikkat çeken Özgür Tort, barkod, sadakat kart ve sanal market uygulamalarının da yine Migros tarafından gerçekleştirildiğini söyledi. Sektöre ilk part-time çalışma imkânını getiren ve ilk kez kredi kartı kullanımını gerçekleştiren markanın yine Migros olduğunu kaydeden Özgür Tort, teknolojide yaşanan hızlı gelişmelerle ortaya çıkan pek çok yenilikte de Migros’un öncü rolünü koruduğunu anlattı.
Fark yaratmak isteyen sektör oyuncularının ‘yeni nesil perakende’ uygulamalarını kullanmak ve müşterilerine deneyimletmek için açık bir yarışta olduklarını ifade eden Özgür Tort, “Örneklerini sunduğumuz yeni nesil perakende uygulamaları, sektördeki 60 yıllık vizyonumuzun gurur veren sonucu. Yeni nesil perakende uygulamalarıyla alışverişi çok farklı kılıyoruz. Bu yönümüzle Türkiye’de perakende sektöründe ‘Ar-Ge merkezi’ statüsüne sahip ilk ve tek kuruluş da biz olduk” dedi.

“Taze ürünü hızla tüketiciye ulaştıran samimi hizmet anlayışımız, yeni nesil perakendede en güçlü yanımız”
Sektörün ilk ve tek Ar-Ge Merkezi olmakla birlikte yeni nesil perakendeciliği sadece teknolojiyle sınırlı görmediklerini kaydeden Özgür Tort sözlerini şöyle sürdürdü: “En taze ürünü tüketiciye en hızlı ulaştırmamızı sağlayan samimi hizmet anlayışımız, yeni nesil perakendeciliğe bakışımızda en önemli ve en güçlü unsuru oluşturuyor. Taze gıdanın müşterinin sepetine Migros standartlarında ulaşması ciddi yatırım ve sistem gerektiriyor. Bu nedenle, teknolojiyi müşterilerimizin aklına ve kalbine dokunmak için araç olarak görüyor ve kullanıyoruz.”
Tüm bunları gerçekleştirmek için müşteriyi iyi tanımak gerektiğini ifade eden Özgür Tort, “Migros’un hizmet anlayışındaki en önemli farklarından biri de burada yatıyor. Farklı formatlarımızla her gün 70 ilde kapımızdan içeri giren, 1.750.000 farklı müşterilerimizin hem aklına hem kalbine hitap ediyor, penetre ettiğimiz 13 milyon hanenin değişimlerini fark ederek, müşterilerimizin taleplerini samimi, hızlı ve en taze şekilde karşılayacak hizmetler geliştiriyoruz.

Perakende sektöründe 20 yılda bir kuşak değiştiğini dikkate alırsak, 60. yılımızı kutladığımız 2014 yılında, Migros’u bilen, tanıyan, onunla birlikte büyüyen dört kuşak karşımıza çıkıyor. Bu dört kuşağı kucaklayan müşteri profilimiz ise, öğrencisinden emeklisine ev hanımından çalışan kesime, tüm gelir ve yaşam kuşaklarıyla Türkiye’nin aynasını yansıtıyor. Diğer bir deyişle, biz bu ülkede, birbirimize iyi gelecek şeyleri biliyoruz. Müşterilerimize iyi gelecek ne varsa; iyi tarım, iyi et ve en iyi kalitede ürünleri güleryüzlü hizmet anlayışımızla ve en uygun fiyatlarla sunuyoruz. Bu nedenle diyoruz ki; Migros 60 yıldır olduğu gibi gelecekte de size ve ailenize iyi gelecek” diye konuştu.

“Mal alım garantisiyle 4.417 üreticinin iyi tarım uygulamasına geçmesini sağladık”
Yıllar içinde edinilen köklü deneyimle tüketicinin market tercihinde en temel belirleyici unsurun taze gıda olduğunu gözlemlediklerini belirten Özgür Tort, Migros’un başarısında taze gıdadaki bu uzmanlığının belirleyici olduğunu anlattı. Tort, Migros’un “İyi Tarım” ile meyve-sebzede, geçen yıl hizmete açtığı kendi entegre tesisiyle kırmızı ette, “İyi Tavuk” ile beyaz ette taze gıdanın hakkını veren öncülüğüne dikkat çekti.
İyi tarım uygulamasıyla bugüne kadar 309 bin ton ürün satıldığını ifade eden Özgür Tort, Migros’un verdiği mal alım garantisiyle de 4.417 üreticinin iyi tarım uygulamasına geçmesini sağladığını söyledi. Özgür Tort, taze gıdanın tazeliğini kaybetmeden, Türkiye’nin her yerinde Migros standartlarında müşteriye ulaşmasının büyük bir altyapı ve sistem gerektirdiğini, en kritik başarı unsurunun ise yetişmiş insan gücü olduğunun altını çizdi.

“RehberiM” müşteriyi kapıdan girdiği anda tanıyor: “En sevdiğiniz çikolata tam köşeyi dönünce size özel yarı fiyatına…”
Migros Ticaret A.Ş. Genel Müdürü Özgür Tort, yeni nesil uygulamaların örneklerinin sunulduğu mağazada, müşteriyi kapıdan girdiği anda tanıyan CRM yaklaşımının en ileri örneği “RehberiM” (iBeacon) uygulamasını da ilk kez tanıttı. Özgür Tort, konuyla ilgili şu bilgileri aktardı: “RehberiM uygulamasıyla, akıllı telefonunda bluetooth uygulaması açık olan her müşteriyi kapıdan girdiği anda tanıyoruz. Müşterilerimiz alışveriş yaparken; o an mağazamıza gelen yeni bir ürün ya da bir yöremize ait özel bir ürünü veya cazip avantajlara sahip ürünleri, kendilerine mesaj yoluyla bildiriyoruz. Ayrıca, tüketicilerin geçmişte yapmış olduğu alışveriş tercihlerine göre ihtiyaç duyabilecekleri ya da beğendikleri ürün ve markalarla ilgili bilgiler kendilerine iletiliyor. Diğer bir deyişle, müşteri kılavuzuyla tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını, tarzlarını ve ihtiyaçlarını artık kasadan çıkarken değil, mağazaya girdiği an tanıyor ve böylece ilgilerini çekebilecek önerilerle alışverişlerine eşlik ediyoruz. Örneğin, sık çikolata tüketen müşterilerimize, “En sevdiğiniz çikolata tam köşeyi dönünce size özel yarı fiyatına” diyoruz. Alaşehir’in Çekirdeksiz Üzümü mağazamıza yeni gelen bir ürün ise bunu da “Alaşehir’in Çekirdeksiz Üzümü şimdi meyve sebze reyonuna geldi” mesajıyla anında müşterimize bildiriyoruz.”

“Sınırsız Alışveriş” dönemi
Maslak’ta kullanılacak olan “Sınırsız Alışveriş” uygulamasıyla, müşterinin mağazada bulamadığı ürün veya ürünleri Türkiye’nin diğer köşelerindeki mağazalardan sipariş verme imkânına kavuşacağını kaydeden Tort, kullanım özelliklerini şöyle anlattı: “Sınırsız Alışveriş” uygulamasını kullanarak ürün listelerimize ulaştınız. Diyelim ki, geldiğiniz mağazada olmayan ve farklı bir Migros mağazasında, örneğin sadece 5M’de bulunan, bir ürüne rastladınız. Ekrandan ürünü seçiyorsunuz, ödemesini yapıyorsunuz ve evinize gönderilmesi talimatını vermiş oluyorsunuz. Bölgelere göre farklılıkla, bir veya iki iş günü içerisinde evinize teslim ediliyor.”

Mağazadaki tüm kasalar daima açık… Yeni nesil kasalarla kasa kuyruğuna son
Maslak’taki Migros mağazasının en dikkat çeken yeniliklerinden birini de “Yeni Nesil Kasa” oluşturuyor. Yeni nesil kasa uygulamasıyla ürün okutma, jet kasada olduğu gibi kasiyer olmaksızın gerçekleştirilebiliyor. Ancak, müşteri dilediğinde kasiyer desteği alarak da ürünlerini okutabiliyor. Perakende mağazacılıkta müşteri yoğunluğuna bağlı olarak, kasa kuyruklarının yaşanabildiğine dikkat çeken Özgür Tort, “Jet kasalar müşterilerimiz tarafından tahminimizden daha büyük ilgiyle sahiplenildi.

Yeni nesil kasaların da aynı ilgiyle karşılanacağını düşünüyorum. Yeni nesil kasa uygulamasıyla bütün kasalar her zaman açık olacak. Bu da müşterilerimizin ödeme kuyruğunda beklemesini sonlandıracak çok önemli bir uygulama” diye konuştu.

Sensörlü, kameralı akıllı teraziler tüketicinin aldığı sebze meyveyi uzaktan görerek tanıyor
Müşterilerin hayatını kolaylaştıran bir diğer uygulamanın da akıllı teraziler olduğunu kaydeden Özgür Tort, “Türkiye’de ilk kez yeni nesil mağazada kullanıma sunduğumuz akıllı teraziler, tüm sebze meyve ürünlerini üzerlerinde bulunan kamera ve sensör aracılığıyla uzaktan görerek tanımlıyor. Yani, ürünü tartmak için bir kod numarası girmeniz gerekmiyor. Akıllı terazi, daha önce tanımlanan ürünün tartıya konmasıyla birlikte hiçbir işlem yapılmasına gerek kalmadan gramaj ve fiyatını hesaplayarak, fiyat barkodunu basıyor. Böylece, akıllı terazilerde tartılan ürünlerin tek tek kasada tartılmasına da gerek kalmıyor. Ayrıca tüketici, bu kasaların yanında yer alan yeni nesil meyve suyu makineleri aracılığıyla seçtiği meyvelerden +4 derecede el değmeden ve kabukları suya temas etmeden hazırlanabilen meyve sularından dilediği miktarda satın alabiliyor” dedi.

Sisteme açılan pencere: Akıllı Kimlik
Bir diğer yeni uygulamanın da personelin taşıdığı akıllı kimlik kartları olduğunu kaydeden Özgür Tort, akıllı kimlik kartlarının aynı zamanda Migros perakende sistemine açılan pencere olduğunu vurguladı. “Mağaza içindeki tüm arkadaşlarımız akıllı kartları sayesinde stok sorgulamadan anında sipariş vermeye kadar operasyonu kolaylaştıracak, müşterinin anlık sorularına yanıt verebilecek sistemin parçası haline geliyor. Bu sistemle adeta her biri yakasında küçük bir tablet taşıyor. Akıllı kimlik kartları ve bas konuş özelliği sayesinde ekip kendi arasında daha hızlı haberleşebiliyor” ifadesini kullandı. Özgür Tort, yeni çağ insanının teknolojiyle kesintisiz ilişkisini de dikkate alarak, market arabalarına akıllı telefon ve tablet konulabilecek konsolların da eklendiğini ifade etti.

Yeni nesil perakende uygulamalarına markalar da ayak uyduruyor…
Perakendecinin müşteriye sunduğu sistemin bütünleyenleri arasında çalışanın ve tedarikçinin olduğunu da vurgulayan Özgür Tort, “İddiamız yarattığımız ekosistemle tam uyumlu ve daima bu ekosistemi geliştirmeye odaklı çalışma şeklimiz” dedi. Maslak Migros’ta markaların yeni nesil perakendecilik yaklaşımlarını ortaya koyan uygulamalarına dikkat çeken Özgür Tort, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dün hayal gibi görünen projeler bugün günlük hayatın vazgeçilmezleri arasında. Örneğin, mağazamızda da sergilediğimiz 3D printerlarla ilerleyen yıllarda mağaza içinde müşterimize özel ürün üretip sunabileceğiz. Markalar da bu değişime ayak uyduruyor, tedarikçiler bizimle birlikte adım atıyor ve yeni nesil perakendenin yeni kurallarına uygun yaklaşımlarını bu mağazada sergiliyor. Şu andaki örneklerlerden görüldüğü gibi, artık reyon ve raflar adeta müşteriyle konuşuyor.”

Migros 2014’te yeni mağaza sayısında hedef büyüttü, yıl sonu ciro 8 milyar TL’yi aşacak
Migros’un en önemli yetkinlik alanlarından birinin çoklu marka yönetimi olduğunu söyleyen Özgür Tort, çatı marka Migros’un yanı sıra 5M Migros, MigrosJet, Migros Toptan, Sanal Market, Tansaş, Macrocenter ve Ramstore formatlarının da kendi hedeflerine koştuklarını ifade etti. Özgür Tort şöyle devam etti: Tansaş, Ege’nin markası. 1998 yılında kurulan Migros Sanal Market ise bugünün dünyasını o günden gördü. Sürekli gelişti ve bugün online gıda ticaretinin lideri konumuna ulaştı. Macrocenter ise mağazalaşma rekoru kırıyor. 2010’da 10 Macrocenter varken, bugün bu sayı 27’ye ulaştı. Türkiye sınırlarının ötesinde ise Ramstore’larla etki alanımızı her geçen gün genişletiyoruz. Kazakistan’da pazar lideriyiz, Makedonya’da son bir yılda büyüklüğümüzü ikiye katladık.”

Son açıklanan Fortune 500 Listesi’ne göre Migros’un Türkiye’nin 17. büyük şirketi olduğunu hatırlatan Özgür Tort, halen yurt içi ve yurt dışı olmak üzere toplam 1.129 mağazada hizmet verdiklerini, 2014 yılı sonunda 150 yeni mağaza hedefini aşarak, yılı 200’ü geçen yeni mağaza açılışıyla kapatacaklarını söyledi. Özgür Tort, yılsonu ciro hedeflerinin ise 8 milyar TL’yi aşmasını beklediklerini belirtti.