Konyalı Hanımlar Enerji Verimliliğinde Sınıfı Geçti

Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, sadece evlerde alınacak tedbirlerle yılda 4 milyar Türk Lirası tasarruf sağlanacağını, sanayi, ulaştırma ve yalıtımda verimlilikle birlikte bu rakamın 15 Milyar Türk Lirası’nı bulacağını söyledi.

enerji_verimliligi_dernegi_konyaEnerjiyi verimli kullanma bilincini ülke geneline yaymak amacıyla yola çıkan Enerji Hanım’ın üçüncü durağı Konya oldu. Bera Otel’de gerçekleştirilen programa Programa AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Gürdal Akşit, AK Parti Konya Milletvekili Gülay Samancı, Enerji Verimliliği Derneği Genel Derneği Başkanı İbrahim Çağlar ve yönetim kurulu üyeleri, Konya Ticaret Odası Başkanı ve Enerji Verimliliği Derneği Konya Şube Başkanı Selçuk Öztürk, Konya Sanayi Odası Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın Eşi Selma Yıldız, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan’ın Eşi Hatice Doğan ile sivil toplum örgütü temsilcileri ve çok sayıda Konyalı kadınlar katıldı.

 Ekonomiye 4 milyar Liralık katkı kadınların elinde

Toplantının açılış konuşmasını yapan Enerji Verimliliği Derneği Genel Başkanı İbrahim Çağlar, Enerji Hanım’ın Türkiye genelinde her kesimi kapsayan büyük bir projenin başlangıcı olduğunu söyledi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ortak projesi olan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın da destek verdiği projeyi uygulama görevinin üstlendiklerini kaydeden Çağlar, kadınları evin ekonomisti olarak gördüklerini bu nedenle ilk olarak Enerji Hanım ile yola çıktıklarını vurguladı. Çağlar şöyle devam etti:

“Önce bir anket çalışması yaptık. 20 ilde, 2 bin 929 kadına ulaştık. Evlerinde elektrikli ev aletlerinin bilinçli kullanılıp kullanılmadığını sorduk. Sonrasında Ankara’da 5 faklı ilçede 5 farklı haneye birer ölçüm cihazı taktık. Her hanedeki elektrikli ev aletlerine enerji monitörü yerleştirerek, evde tüketilen toplam enerji miktarı ile aletlerin anlık tüketimlerini veri bankasına yükledik. Sonuçta hanelerin Enerji Hanım projesindeki bilinçlendirme çalışmalarından önceki ve sonraki tüketim alışkanlıklarını detaylı olarak raporladık. Ve sadece bu yöntemle yıllık 4 milyar Türk Lirası kazanacağımızı gördük. İlk eğitim çalışmamızı Kayseri de, ikincisini ise Denizli’de gerçekleştirdik. Şimdi Konya’dayız, Konyalı hanımlar ile verimliliği konuşup tartışıyoruz. Toplantılarımıza katılan tüm hanımların iletişim bilgilerini alıyoruz. Daha sonra arkadaşlarımız onlarla görüşüp sonuçları alacaklar. Kısa bir süre sonra yatığımız çalışmaların sonum meyvelerini toplamaya başlayacağız.  Haziran ayına kadar toplam 20 ilde eğitim programlarını sürdüreceğiz”

 Enerjinizi doğru kullanın

Enerji Hanım projesinin gerçekten çok anlamlı bir kampanya olduğunu belirten AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Gürdal Akşit ise evin idaresinde önemli bir rol alan hanımların, dolayısıyla enerjinin doğru kullanılmasının, enerji tasarrufunun da kilit noktasını oluşturduklarının en güzel örneği. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de enerji çok önemli. Evimizde elimizi attığımız her alette olduğunu söyledi. Akşit, “Enerjinin önemini düşünün, ülkemiz ve kendi evimiz için enerjiyi doğru kullanın” dedi.

 Cari açığı kapatmak için enerjiyi verimli kullanmalıyız

Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, Türkiye son 10 yılda ekonomide çok büyük bir performans gösterdiğine vurgu yaparak şöyle konuştu:

“Bu performans içerisinde bir takım sıkıntıları da beraberinde getiriyor bu sıkıntılardan en önemlisi cari açık. Türkiye’nin cari açığını kapatmak için büyümede olmak üzere birçok şeyden fedakârlık yapıyoruz. Ancak Türkiye’de bu cari açığı incelediğimizde bu açığın yaklaşık 60 milyar doları enerji sektöründen kaynaklandığı ortaya çıkıyor. Yani Türkiye’nin bir yıldaki açığı enerjiden kaynaklanıyor. Elbette bu enerjiden doğan açığı kapatmak için enerji üretmek önemli. Ama bunun yanında enerjiyi kullanabilmekte çok önemli. Eğer enerjiyi daha dikkatli kullanabilirsek, bilinçli kullanabilirsek, bu enerjiden kaynaklanan açığın çoğunu kapatabiliriz. Bu ülkemizin gelişimi açısından ve 2023 vizyonu açısından çok önemli”

 Enerji Hanım sınav yaptı Konyalı hanımlar sınıfı geçti

Daha sonra Konyalı kadınlarla bir araya gelen Enerji Hanım karakterini canlandıran sanatçı Süeda Çil, önce Konyalı hanımlara evlerde enerji verimliliği konusunda bazı sorular sorarak mini bir sınav yaptı. Toplantıya katılan kadınların büyük çoğunluğu sorulara doğru cevap vererek enerji verimliliği konusunda başarılı not aldılar. Ardın Enerji Hanım, çok küçük önlem ve uygulamalarla hem ailenin hem de ülkenin kaynaklarında israfın nasıl önleneceği konusunda örnekler verdi. Eğitim programının ardından toplantıya katılanlar arasında yapılan çekilişle Buzdolabından çamaşır makinesine, elektrik süpürgesinden mutfak robotuna kadar birçok enerjiyi verimli tüketen ürünleri kazanan talihliler belli oldu. Toplantının ardından kazananlar hediyelerini Enerji Verimliliği Derneği Genel Sekreteri Yeşim Beyla’nın elinden aldılar…