Gizemli İnci Tanesi Düğme Oldu

Üretmiş olduğu her düğmede yüzde yüz doğal malzemeler kullanan Form Düğme, deniz ve okyanusların en güzel süsü olarak bilinen deniz kabuklarından sedef düğme tasarlayarak, kıyafetlerimize şıklık ve ışıltı katmaya devam ediyor. Deniz altı dünyasının rengarenk ve gizemli şekilleri olarak dikkat çeken deniz kabukları, Form Düğme’nin usta ellerinde kıyafetlerin en önemli tamamlayıcı aksesuarı düğmeye dönüşüyor.

Mustafa Oktay

 Sedef Düğmenin Kıyafetlerimize Geliş Öyküsü

Çeşitleri yüz bini bulan, göze hoş gözüken renk ve zarifliğe sahip deniz kabuklarından bazıları evlerde süs eşyası olarak en saygın köşelere oturtulurken, bazıları ise kıyafetlerimizdeki estetiği tamamlamak için düğme olarak kullanılıyor.

Doğaya dönüşüm özelliğine sahip sedef düğmeler, inci çiftliklerinde içindeki incisinin ya da deniz canlılarının alındığı kabuklardan tasarlanıyor.

Tüm deniz kabuklarının düğme haline dönüştürülmesinin mümkün olmadığını söyleyen Form Düğme’nin kurucu ortaklarından Mustafa Oktay kabukların belirli kalınlık, sertlik ve yüzey düzlüğü kriterlerine göre toplandığını belirtiyor. Bu kriterlere uygun deniz kabuklarının genellikle Avustralya,  Çin, Meksika ve Endonezya’da bulunduğunu belirten Oktay, toplanan kabuklardan oluşan ilk taslaklar, makinelerde işlenebilecek hale getirildikten sonra düğme haline dönüştürülüyor.

Oktay ayrıca yüzyıllardan beri kullanılan deniz malzemesinin günümüzde dünyanın en iyi gömlek üreticileri tarafından da tercih edildiğinin altını çiziyor.

Polyester veya başka malzemeler kullanılarak da sedef düğme taklidinin yapılabildiğine değinen Form Düğme kurucu ortaklarından Mustafa Oktay, ancak hiçbirinin gerçek sedefin sahip olduğu pırıltı ve ışıltıya sahip olmadığını belirtiyor.

Sedef düğmeler yüzde yüz doğaya dönüşümleri sayesinde tamamen çevreci ürünlerdir. 

 6 farklı çeşit deniz kabuğundan üretilen ve yüklü miktarda sedef düğme stoku bulunan Form Düğme bu düğmeleri Zara, Massimo Dutti, Burberry, Marks & Spencer gibi dünyaca ünlü markalara satışını gerçekleştiriyor. Görselliğinin yanı sıra çevreci özelliği ile de uluslararası markaların tercih sebebi olan sedef düğmeler, Form Düğme’nin yoğun olarak satışını gerçekleştirdiği ürünlerin başında geliyor. Firma Avrupa ve Asya pazarındaki satışlarda lider firmalardan biri olarak dikkat çekiyor.

 

Form Dış Tic. Ltd. Şti hakkında: 

1996 yılında kurulan Form Dış Tic. Ltd. Şti, İstanbul – Esenyurt’ taki6.000 m2kapalı alana sahip yeni fabrikasında her türlü düğme ve aksesuar üretimi ve ithalatını yapmaktadır. Özellikle üst düzey markalara düğme ve aksesuar satışı yapan firma sektörde lider firmalardan biri durumundadır.

Doğal malzemelerden yapılan düğmelerde özellikle korozo düğmede (palmiye ağacı çekirdeği) ürün çeşitliliği ve servis kalitesi ile öncü firmadır. Korozo, sedef, kokonat, deri ve boynuz düğmeler gibi doğal malzemelerden üretilen ürünler, yüksek adetlerde ve çeşitlilikte, her zaman stoklarında mevcuttur. Modern boyahanesiyle, her türlü korozo ve sedef düğme istenilen renk ve adetlerde boyanabilmekte bu da servis kalitesini artırmaktadır. Dünya piyasasını çok yakından takip eden Form Dış Tic. sektördeki her türlü yeniliği yurtdışı bağlantıları sayesinde Türkiye’ye getirebilmektedir.

Firma politikası hiçbir zaman değişmeyecek üç unsur üzerine kurulmuştur. Bunlar yüksek kalite, uygun fiyat, servis kalitesidir. Bu unsurların çatısı altında firmanın hedefi üst düzey markaların her türlü düğme ve aksesuar ihtiyaçlarını karşılayabilecek altyapıyı oluşturmaktır. Bunun için AR-GE departmanı, günün modasına uygun olarak yeni model ve materyal çalışmalarına ağırlık vermektedir. Bu doğrultuda amacı müşterilerine her sezon yeni koleksiyon sunabilmektir.

 

Mustafa Oktay kimdir?

5 Nisan 1969’da doğan Mustafa Oktay,  İstanbul Ataköy Lisesi’ni bitirdikten sonra, 1991 yılında Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden bölüm birinciliğiyle mezun olmuştur.  1993 yılında Kanada’da Dalhouise Üniversitesi Uluslararası Pazarlama bölümünde burslu olarak master yapmıştır.

1993-1994 yılları arasında Grundig’te Ürün Müdürlüğü, 1995-1996 yılları arasında Ariston- Merloni Elletromestici’de Ürün ve Pazarlama Müdürlüğü görevlerini yürüten Mustafa Oktay, 1996 yılında Form Dış Ticaret firmasını kurmuş olup halen bu firmada Genel Müdürlük ve Firma Ortaklığı görevlerine devam etmektedir.

İyi derecede İngilizce, orta derecede Almanca ve Fransızca bilen Mustafa Oktay, evli ve iki çocuk babasıdır.