Avrupa Birliği’nde Ayağımıza Takılan Çelme Önyargı

KAGİDER’in düzenlediği kahvaltı toplantılarının ekim ayı etkinliğine katılan Egemen Bağış, Emine Bozkurt’tan alıntı yaparak, “Avrupa Birliği’ne damsız girilmez!” dedi ve kadın istihdamının önemine vurgu yaptı.  Egemen Bağış, AB Bakanlığı’nda çalışan kadınların yüzde 58’i, atanan üst düzey yöneticilerin ise yüzde 65’inin kadın olduğunu söyledi.

Türkiye’de kadın girişimciliğini artırmak ve kadınların istihdamına katkı sağlamak amacıyla çalışmalar yapan KAGİDER, kahvaltı toplantılarının ekim ayı etkinliğini 5 Ekim’de Avantgarde Otel’de gerçekleştirdi. Bakan Egemen Bağış’ın katılımıyla gerçekleşen toplantıda kadın istihdamından tezkere konusuna kadar pek çok konu masaya yatırıldı.

Bakan Egemen Bağış, kahvaltı toplantısında KAGİDER Başkanı Dr. Gülden Türktan’ın sorularını yanıtladı. Türktan’ın, “Türkiye GSMH bakımından dünyanın 18. ülkesi. Sizin bu konuda 10. sıra hedefi koymuş olmanız bizi heyecanlandırıyor. Ama bunu kadınsız başarmanın mümkün olmadığına inanıyoruz ve kadın istihdamı konusunda ek teşvikler ve çocuk bakımı gibi destek mekanizmaları talep ediyoruz. Kadın istihdamı konusunda AB’nin 2020 hedefi yüzde 70 iken, Türkiye’nin 2020 hedefi yüzde 35. Hükümetimiz bu konuda ne yapacak?” sorusuna Bağış şöyle yanıt verdi:

“Sayın Emine Bozkurt’un söylediği, çok sevdiğim bir söz var; ‘AB’ye damsız girilmez!’ bu noktadan hareketle AB Bakanlığımızda çalışan kadınların yüzde 58’i kadın, atanan üst düzey yöneticilerin ise yüzde 65’i kadınlardan oluşuyor. Sizin vurguladığınız gibi, AB sürecinde kadın istihdamının önemine biz de çok inanıyoruz ve bu konuda daha organize bir çalışma sergilemenin gereğini görüyoruz. Ayın 10’unda yayınlanacak olan ilerleme raporunda da bu rakamlar gündeme gelecektir. Toplumumuzda hiçbir ayrımcılığa gitmeden, ortak yaşamanın yolunu bulmamız şart. Kadınlarla gurur duyuyoruz. Özellikle Güneydoğu’da kullanılan mikro krediler, en çok geri dönüşü yaşanan kredi türü; yüzde 99 geri ödemesi yapılıyor. Bu mikro krediler sayesinde ekonomik gücünü kazanan kadınların sayısı artmakta ancak bu yeterince bilinmiyor.”

Toplantının soru-cevap bölümünde gelen soruları da yanıtlayan Egemen Bağış, KAGİDER üyesi Defne Samyeli’den gelen, “AB bakanı olarak, sizce şu an en büyük sorun ne? Elinizde bir sihirli değnek olsa neyi değiştirmek isterdiniz?” sorusunu, “Şu an en büyük sorun önyargılar. Hem birbirimize karşı olan, hem de diğer ülkelerin Türkiye’ye bakışındaki önyargıyı kırmalıyız. Bunun için de kendimizi daha fazla anlatmamız gerekiyor,” diyerek yanıtladı.