15. Uluslararasi 1001 Belgesel Film Festivali CRR’de Düzenlenecek Törenle Açılacak – 27 Eylül-2 Ekim 2012

Belgesel Sinemacılar Birliği tarafından, 15 yıldır organize edilen Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali 26 Eylül Çarşamba günü, Cemal Reşit Rey’de gerçekleştirilecek açılış töreniyle başlayacak. Danimarka’nın en iyi kısa belgeseli ödülüne aday gösterilen ve uluslararası prömiyerini Hot Docs 2012’de yapan “Şer Ekseninden Gece Masalları” isimli filmin gösterileceği gecede KeKeÇa: Rythm Your Body isimli grup ve Müzisyen Özgür Demir sahne alacak.

Bu yıl “Sistem Hatası” temasıyla organize edilen festivalde, 16’sı yerli, 60’ı yabancı olmak üzere 76 film gösterilecek. Festivalin yeni yönetmenlere ayrılan “İlk Filmler” bölümünde ise genç yönetmenlerin hazırladığı 10 film seyircisiyle buluşacak. Kültür Bakanlığı’nın katkıları ve Beyoğlu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen festival 02 Ekim’de son bulacak.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Belgesel Sinemacılar Birliği Başkanı Hasan Özgen ve 15. Uluslararası 1001 Belgesel Film Festivali Yürütme Kurulu Başkanı Mustafa Ünlü’nün konuşmacı olarak katılacak.