10. Kırmızı Reklam Ödülleri Sonuçlandı

Sadece gazete ve dergi reklamları arasında yapılan bir yaratıcılık yarışması olması sebebiyle Türkiye’de bir ilk olan ve bu sene 10.yılını kutlayan Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri, 28 Şubat 2013 tarihinde KüçükÇiftlik Park’ta düzenlenen muhteşem bir törenle sahiplerine verildi. Büyük Ödül Kıpkırmızı’nın sahibi, İstanbul Oyuncak Müzesi için hazırladıkları ilanla Leo Burnett İstanbul olurken; geceye reklam sektörü ve medya dünyasının önemli isimleri katıldı.kirmizi_odulleri_2013

2003 yılından bu yana basın reklamlarında yaratıcılığın artırılmasını özendirmek, reklam ajanslarının, çalışanlarının ve reklam verenlerin başarılarını belgeleyip, ödüllendirmek amacıyla düzenlenen Kırmızı Ödülleri10. yılında da yine çok konuşulacak bir törene imza attı. Her yıl kendini yenileyen Kırmızı, 10. yaşını kutlarken yarışma kategorilerinde de önemli yenilikler yapıldı. Büyük Ödül Kıpkırmızı ve Özel Ödül kategorileri dâhil toplam 43 ödülün sahibini bulduğu yarışmanın kategorilerine bu yıl, 4 yeni kategori de eklendi. 10. yılında, Vodafone Red – Dijital Entegrasyon Kategorileri sayesinde basını ve dijital medyayı birlikte kullanan iletişim faaliyetleri yarışma içeriğinde geniş bir yelpazede yer alabildi.

 KüçükÇiftlik Park’ta Kırmızı gece!

 71 ajanstan 775 reklam içeren 611 ilanın katıldığı 10. Kırmızı Reklam Ödülleri’nde, Büyük Ödül Kıpkırmızı’nın sahibi, İstanbul Oyuncak Müzesi için hazırladıkları ilanla Leo Burnett İstanbul oldu.Büyük ödül Kıpkırmızı’nın yanı sıra Leo Burnett İstanbul, aynı zamanda, Basında En İyi Gazete Reklam Kampanyası kategorisinde de Kırmızı ödülünün sahibi oldu.

 Basında En Yaratıcı Sayfa KullanımıEn İyi Tablet Reklam UygulamasıEn İyi Reklam MetniEn İyi Tipografi KullanımıEn İyi Gıda Reklamı ve En İyi Dayanıklı Tüketim Ürünü Reklamı kategorilerinde Medina Turgul DDBBasında En İyi Gündem Bağlantılı Reklam ve En İyi Etiket, Insert, Cover, vb Uygulamakategorilerinde Brand The BlissBasında En İyi Özel Hedef Kitle UygulamasıEn İyi Dergi Reklam KampanyasıEn İyi Sosyal İçerikli Reklam, En İyi Mobilya ve Dekorasyon Reklamı ve En İyi Moda, Tekstil ve Kişisel Aksesuar Reklamı kategorilerinde RafineriBasında En İyi Dijital Entegrasyon, En İyi İllüstrasyon, En İyi Kurumsal İmaj Reklamı ve En İyi İnsan Kaynakları Reklamı kategorilerinde Büro ödüle layık görülürken;

 Basında En İyi Reklam Fotoğrafı ve En İyi Kozmetik ve Kişisel Bakım Ürünü Reklamı kategorilerindeConcept, Basında En İyiler Diğer kategorisinde Puck CommunicationBasında En İyi Sigorta ve Diğer Finans Hizmetleri Reklamı, En İyi Eğitim Reklamı ve En İyi Otomobil Reklamı kategorilerinde DDB&Co. İstanbul, Basında En İyi Alkollü İçecek Reklamı ve En İyi Konut Reklamı kategorisinde RekmayEn İyi Bilgi Teknolojisi, İletişim Ürünü ve Hizmetleri Reklamı ve En İyi Otomotiv Yan Sanayi, Aksesuar ve Akaryakıt Reklamı kategorilerinde Grey İstanbul,Basında En İyi Turizm ve Seyahat Reklamı kategorisindeBİG/Birleşik İletişim Grubu Kırmızı ödülünün sahibi oldu.

 Basında En İyi Sanat Yönetimi kategorisinde, Leo Burnett İstanbul ve Medina Turgul DDBKırmızıödülünü paylaşırken, Basında En İyi Banka ve Bankacılık Hizmeti Reklamı kategorisinde ise Medina Turgul DDB, kategori birinciliğini Concept ile paylaştı. Basında En İyi Kültür, Sanat ve Eğlence Reklamıkategorisinde, Leo Burnett ve Rafineri, Kırmızı ödülünü paylaşırken; Basında En İyi Perakende Reklamıkategorisinde ise Kırmızı ödülüne hem Grey İstanbul ve Rafineri birlikte layık görüldüPuck Communication ve TBWA\İstanbul ise Basında En İyi Ev Bakım ve Temizlik Ürünü Reklamı kategorisindeKırmızı ödülünü paylaştı. Medina Turgul8 kategori birinciliği ile gecenin en çok Kırmızı ödülü kazanan ajansı olurken; Medina Turgul’u, 7 kategori birinciliği ile Rafineri takip etti.

 Kırmızı Basında En İyiler Reklam Ödülleri’nin 10. yılında, Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen iş bulunamazken; Genç Kırmızı Ödülü’nün birincileri Kadir Has Üniversitesi’nden Eray Cankır ve Semih Türkmen oldu. 34 kategori birinciliğinin yanı sıra, Hürriyet Özel Ödülü kategorisinin sahibi ise Hasan Görkem Çiftci ve Yusuf Can Kayhan oldu.

 Radikal Canlı Kırmızı’da bir ilk!

 Ayrıca ödül gecesi canlı olarak düzenlenen Radikal Canlı Kırmızı yarışmasında ise bu yıl bir ilke imza atıldı. Radikal Canlı Kırmızı’nın tarihinde ilk kez gerçek bir marka için brief konusu verilirken; katılımcı ekipler Vodafone Red markası için sadece kâğıt ve kalem kullanarak reklam eskizi hazırladılar. Bu eskizler arasından tören misafirlerinin oylarıyla Leo Burnett İstanbul’dan Volkan Bintepe ve Volkan Andaç üçüncü, BIG 34’ten Taylan Özgü Akçam ve Fatih Mehmet Yılmaz ikinci, TBWA İstanbul’dan Cihan Akköse ve Tolga Ülkümen birinci seçildi.

 Reklamcılar MFÖ şarkılarıyla eğlendiler!

 Radikal Canlı Kırmızı ile başlayan ödül töreni alanında, 10. Kırmızı’ya, Hürriyet Özel Ödülü’ne ve Genç Kırmızı’ya katılan tüm işler sergilendi. Kokteyl prolongé ile devam eden muhteşem gecede, ödül töreninin ardından sahne olan efsanevi grup MFÖ, katılımcılara eğlenceli anlar yaşattı. Şarkılarıyla geceye renk katan MFÖ konserinin ardından, katılımcılar “Vodafone Red – Kırmızı Parti”de Kırmızı’nın10. Yaşını hep birlikte kutladılar.